Czy warto ćwiczyć Pilates w domu?
Pilates Mata

Czy warto ćwiczyć Pilates w domu?

Kiedy w 2020 roku studia Pilatesu i fitness zostały zamknięte, zostaliśmy zmuszeni do kontynuowania ćwiczeń w domu. Ekstra! Można oszczędzić czas na dojazd, zrobić szybki trening i wrócić do swoich zajęć. Może zastanawiasz się, czy ćwiczenia Pilates robione w domu są aby na pewno bezpieczne. Albo czy nie uszkodzisz sobie kręgosłupa? No i czy warto ćwiczyć Pilates w domu? W tym artykule pokażę Ci, że warto!

 

3 powody, dla których warto ćwiczyć Pilates w domu:

1. W świecie Pilatesu istnieje przekonanie, że Pilates można ćwiczyć tylko i wyłącznie pod okiem wykwalifikowanej osoby, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Nie jest to do końca prawda. Pilates to bardzo bezpieczne ćwiczenia i istnieje wiele modyfikacji, aby dostosować je dla każdej osoby. Oczywiście, nie porywamy się na repertuar wysoce zaawansowany na pierwszych zajęciach. Ja zawsze zachęcam do rozpoczęcia od zajęć dla osób początkujących i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Jeśli czujesz, że jakieś ćwiczenie kompletnie Ci nie leży, pomiń je.

2. Możesz czuć się znacznie bardziej komfortowo ćwicząc w domu. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz i nie czujesz się zbyt pewnie, sytuacja w studio może onieśmielać. W takim przypadku zachęcam do zajęć indywidualnych albo w domu, dopóki nie nabierzesz pewności, żeby dołączyć do grupy. Kiedy zaczniesz ćwiczenia na sali w stresie, to nawet przy najlepszym nauczycielu nie będziesz się w stanie skoncentrować na swoim ciele. Ciągle będziesz myśleć o tym, czy wszyscy się na Ciebie gapią (a nikt się nie gapi, bo każdy myśli to samo!:) W domowej atmosferze może Ci być łatwiej się zrelaksować i lepiej poczuć własne ciało. Myślę, że warto spróbować poćwiczyć Pilates w domu, zwłaszcza jeśli jesteś początkująca.

3. Oszczędność czasu – tego na pewno nie muszę rozwijać! Domowy trening Pilates jest wart wiele więcej niż ten wykonany pod presja czasu w nawet najlepszym studio.

 

Czy nadal masz wątpliwości, czy warto ćwiczyć w domu?

Pamiętaj, że to Ty jesteś ekspertem w zakresie swojego ciała i Ty wiesz najlepiej, jeśli jakiś ruch sprawia Ci ból, a jaki jest dla Ciebie najlepszy. Najbardziej idealnie byłoby połączyć Twoją wiedzę z wiedzą nauczyciela, ale pamiętaj, że w dużej grupie nauczyciel może też nie zauważyć pewnych rzeczy. Dlatego nie polegaj tylko na osobach trzecich. To Twoje ciało i ostatecznie to Ty jesteś za nie odpowiedzialna. 

 

A czy są jakieś argumenty za chodzeniem na grupowe zajęcia Pilatesu?

Całe mnóstwo! Po pierwsze, warto iść do studia, żeby poćwiczyć na sprzęcie Pilates i do tego gorąco zachęcam. Po drugie, czasami dobrze jest ćwiczyć pod okiem nauczyciela; jeśli klasa nie jest zbyt liczna, będzie on miał okazję poprawić to, czego Ty możesz sama nie zauważyć w domu. No i nie zapominajmy o aspekcie towarzyskim, bo zajęcia grupowe to nie tylko ciężka praca, ale też okazja do socjalizowania się. Ja sama poznałam wiele osób w studiach, z którymi się zaprzyjaźniłam. 

 

Kilka wskazówek,  które sprawią, że Twój trening Pilates w domu będzie przyjemniejszy:

1.Zapisz zajęcia w kalendarzu – potraktuj tą godzinę tak samo jak wyjście do studia.

2. Poinformuj domowników (zwłaszcza, jeśli masz dzieci), że jesteś przez tą godzinę zajęta.

3. Ubierz się tak, jakbyś szła na zajęcia do studia. Tak, to kuszące ubrać wyciągnięta koszulkę i poplamiony dres, bo i tak nikt nas nie zobaczy. Ja czuje się bardziej zmotywowana, kiedy mam na sobie ulubione ubrania. A jeśli szukasz jakichś ładnych, wygodnych i zachęcających do ćwiczeń legginsów i topów, polecam Lululemon.

4. Zadbaj o przestrzeń! Na pewno będzie Ci przyjemniej, jeśli ogarniesz przestrzeń dookoła maty. Może jakaś świeczka albo rośliny? Na mnie przestrzeń ma bardzo duży wpływ.

Jak widzisz, trening Pilates nie musi być wcale gorszy w domu. W pewnych przypadkach, może być nawet lepszy (np. jeśli nie masz czasu). Dlatego, jak we wszystkim, równowaga jest kluczowa. Ale nie bój się trenować Pilatesu w domu!

Mam nadzieje, że Cię zachęciłam do domowych ćwiczeń Pilatesu, a jeśli masz ochotę poćwiczyć ze mną, zapraszam do mojej biblioteki z zajęciami online!

Zapisz się do newslettera!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *