Czym jest Pilates

   

Pilates jest metodą ćwiczeń stworzoną przez Josepha Pilatesa na początku XX wieku. Od czasów jej twórcy powstało wiele różnych szkół Pilatesu, które czerpią ze źródła, ale również modyfikują oryginalny repertuar. Dzięki temu Pilates nigdy nie jest nudny!

Jeśli myślisz, że Pilates to mata i “takie coś podobne do jogi”, to mam nadzieje, ze bede mogla wyprowadzić Cię z błędu i zaszczepić ciekawość, co to takiego naprawdę. (sprawdź mój wpis na blogu o różnicy pomiędzy Pilatesem a jogą)

Młody Joe Pilates

Pilates to głównie ćwiczenia na sprzętach, między innymi cadillac, beczka, krzesło, reformę, ped-o-pull i wiele innych. Każdy z nich pozwala na duże zróżnicowanie ćwiczeń i ćwiczenie wszystkich partii ciała. Odsyłam do strony Balanced Body, na której można znaleźć wszystkie sprzęty z opisem. Ale nie zapominajmy o macie! Pilates na macie ma te zaletę, ze można go robić w domu i potrzebujemy tylko maty i kawałka podłogi.

Moim zdaniem najważniejszą zaletą i zamysłem Pilatesu jest budowanie zdrowego, sprawnego ciała bez zbędnej masy mięśniowej. Pilates pozwala na bardzo zrównoważony rozwój siły, równowagi i kontroli, co również przekłada się na nasz wygląd.

Jakie są zasady ćwiczeń Pilates? 
  1. Oddech
  2. Wydłużenie kręgosłupa i kontrola centrum
  3. Artykulacja kręgosłupa
  4. Organizacja głowy, szyi i ramion.
  5. Wyrównanie i nośność kończyn
  6. Integracja ruchu

Nie musisz ich zapamiętywać, ale warto wiedzieć, że ćwiczenia opierają się właśnie na tych zasadach (każde ćwiczenie na kilku z nich).