Pilates a joga – czy to to samo? 4 główne różnice!
Wiele osób nie rozróżnia jogi i Pilatesu (i nie ma w tym nic złego), jednak w większości przypadków to Pilates zostaje nazwany jogą, a nie odwrotnie:) Dlatego myślę, że jest to dobre miejsce, żeby wyjaśnić różnice pomiędzy tymi dwiema praktykami.
4 główne różnice pomiędzy Pilatesem a jogą:
1. Pierwszą różnicą pomiędzy jogą a Pilatesem są ich Początki. Obie dyscypliny wywodzą się z całkowicie różnych źródeł. Joga ma swoje początki znacznie wcześniej, bo wywodzi się sprzed kilku tysięcy lat ze starożytnych Indii. Jej początkiem była medytacja, a praktyka fizyczna przyszła później. Pilates powstał dopiero w XX wieku, a jego twórca Joseph Pilates był Niemcem z pochodzenia mieszkającym w Nowym Jorku. Metoda ta powstała, żeby zbudować mocne, sprawne ciało, z wykorzystaniem koncentracji i mindfulnesu. Dwie różne kultury, dwie różne metody ćwiczeń.
2. Duchowe vs. cielesne – kolejna różnica pomiędzy jogą a Pilatesem wynika z pierwszej. Joga często o wiele bardziej opiera się na duchowym przeżyciu. Nawet podczas bardziej dynamicznych zajęć element duchowy jest zawsze obecny. Dla twórcy metody Pilates zbudowanie silnego ciała było priorytetem. Również wymagało koncentracji i skupienia, jednak celem i centrum zawsze było sprawne ciało.
3. Sprzęt – Tutaj widać wyraźnie, że Pilates i joga to nie to samo. Pilates był od początku sportem na maszynach zaprojektowanych i zbudowanych przez Josepha Pilatesa. W swojej siłowni miał on wiele sprzętów, które pozwoliły na jeszcze bardziej efektywny trening (jeśli jesteś ciekawa, jakie to sprzęty, sprawdź tutaj). Mata jest w pewnym sensie pochodną ćwiczeń na maszynach. Natomiast joga to ćwiczenia tylko na macie. Czasem posługuje się drobnymi akcesoriami, ale poza tym joga pod względem sprzętu jest zdecydowanie bardziej minimalistyczna. W dzisiejszych studiach Pilatesu najczęściej używanymi maszynami są reformer, beczka, krzesło i cadillac.
*Również przypominam, że i ja prowadzę indywidualne zajęcia na reformerze w moim domowym studio – sprawdź ofertę!
4. Cel – tutaj zaznaczam, że dla każdej osoby może on być inny, ale na potrzeby tego artykułu, uproszczę. Trening jogi i Pilatesu często rozpoczynamy z różnych powodów. Pilates ma na celu zbudowanie mocnego centrum (tzw. powerhouse), natomiast w jodze chodzi o przeżycie duchowe, rozciągnięcie ciała i wykonanie konkretnych pozycji (asan). Ćwiczenia Pilates budują mocne mięśnie brzucha w pierwszej kolejności bez budowania zbędnej masy mięśniowej (w przeciwieństwie do siłowni).
A więc…Czy joga i Pilates to to samo? Albo czy mają ze sobą coś wspólnego?
TAK! W końcu łączy ich ciało praktykującej osoby. Ciało, które jest niezmienne. Więc niektóre pozycje mogą wyglądać podobne. Również wskazówki dawane przez nauczyciela mogą brzmieć podobnie, kiedy chce, żebyś wykonała dany ruch. Poza tym wielu nauczycieli bardzo często dodaje elementy jogi do Pilatesu i odwrotnie.
Ćwiczenia Pilates nie są do końca zdefiniowane i nie można postawić kreski, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy. Ten system nadal się rozwija, a bardzo kreatywni nauczyciele potrafią wymyślić całkowicie nowe ćwiczenia. Ich głównym celem jest to, żeby klienci czuli się dobrze, wyszli z zajęć bez bólu i z dobrą energią!