Pilates Mata,  Pilates sprzęt

Korzyści płynące z treningu Pilates

Nikt już dzisiaj nie ma wątpliwości, że Pilates zostanie z nami na dobre. Ta forma ćwiczeń staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. A to dzięki korzyściom, które przynosi!

Poniżej stworzyłam listę tych najważniejszych dla mnie korzyści płynących z regularnego treningu Pilates:

1. Budowanie siły od wewnątrz – powerhouse!

Powerhouse To słowo kluczowe w Pilatesie i oznacza silne mięśnie centrum naszego ciała (brzucha, również tych głębszych, i mięśni dna miednicy). Idea powerhouse odnosi się do tego, jak wykonujemy ruchy, czyli od środka ciała. Nawet “zwykłe” ćwiczenie nóg wymaga najpierw aktywacji naszego centrum, czyli powerhouse. Przed wykonaniem ruchu aktywujemy core, co ma niezwykłą korzyść zbudowania mocnej struktury dla całego ciała. 

2. Uczucie “wydłużenia” ciała. 

W Pilatesie duży nacisk kładziemy na wydłużanie kręgosłupa i kończyn i prawie każde ćwiczenie wymaga najpierw “wydłużenia” ciała, a dopiero później koncentracji na zakresie ruchu. Jeśli ćwiczyłaś Pilates, na pewno zauważyłaś, że nauczyciel zawsze zwraca uwagę na wydłużeniu kręgosłupa czy nogi przed kolejnym ruchem. Kolejną korzyścią płynącą z Pilatesu jest uczucie że nasze ciało staje się dłuższe i smuklejsze.

3. Uczucie relaksu po zajęciach.

Pilates wymaga dużego skupienia na precyzji ruchów. Oprócz ćwiczeń fizycznych, robimy dobrze swojej głowie – Pilates jest bardzo “mindfulnesową” dyscypliną i pod tym względem ma w sobie coś z medytacji. Dlatego często mówimy, że Pilates to ćwiczenia “body and mind”, bo korzyści płyną nie tylko dla ciała.

4. Lepsza jakość oddechu.

Jedną z zasad ćwiczeń Pilates jest odpowiedni oddech i koordynacja ruchu z oddechem. Większość z nas zapomina o oddechu w ciągu dnia, robimy to automatycznie, a oddech się spłyca. Podczas ćwiczeń Pilates zwracamy uwagę na oddech, co pomaga lepiej aktywować mięśnie, a także wpływa na jakość oddechu poza zajęciami i dotlenieniu wszystkich organów ciała.

5. Zwiększenie mobilności w stawach. 

Nie jest to to samo, co mamy na myśli mówiąc o rozciąganiu, bo Pilates nas nie rozciąga. Ćwicząc Pilates będziemy bardziej mobilni budując jednocześnie mocne mięśnie. Pilates daje podwójną korzyść. Wzmacnia mięśnie i zwiększa mobilność ciała. Zwłaszcza sprzęty Pilates, które mają sprężyny, czyli reformer czy cadillac są korzystne, żeby zwiększyć zakres ruchów.

6. Ulga dla kręgosłupa 

Wiele Pilatesowych ćwiczeń koncentruje się na mobilności kręgosłupa, dlatego jest to jedna z korzyści, dla których wybieramy Pilates. Pozycja siedząca przez większość dnia nie jest optymalna dla naszego ciała, a zwłaszcza kręgosłupa, a Pilates rozrusza Twój kręgosłup bez obciążania go. To szeroki temat i odsyłam do artykułu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię chociaż trochę, że Pilates jest niezwykle korzystną metodą dbania o nasze ciało. Jeśli nie, może spróbujesz moich wirtualnych zajęć na macie i sama się przekonasz:)

Zapisz się do newslettera!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *