jak znaleźć motywację do ćwiczeń
Pilates Mata,  Pilates Reformer

Jak znaleźć motywację do ćwiczeń? Sześć sposobów!

Często moje klientki skarżą się, że brak im motywacji i dlatego nie ćwiczą regularnie, mimo że bardzo by chciały. Ale co to jest właściwie motywacja? Może coś takiego nie istnieje? Często mamy na myśli taki “zryw”, entuzjazm kiedy coś zaczynamy robić, a później brakuje nam regularności. No właśnie, jak uzyskać tę regularność i znaleźć tajemniczą “motywację”?

*Ja odniosę motywację do ćwiczeń, ale można ją odnieść do wielu aspektów życia. 

A więc jak znaleźć motywację do ćwiczeń? Poniżej znajdziesz moich sześć sposobów, które na mnie naprawdę działają!

1.Zadaj sobie pytanie: Po co ćwiczysz tak naprawdę?

 

Czy jest to wewnętrzna potrzeba, bo ćwiczenia sprawiają Ci radość, dają Ci coś dobrego; może jest to okazja do spotkania z przyjaciółką i dobrze się po nich czujesz? Czy może robisz to z zewnętrznych pobudek takich jak wygląd i presja otoczenia? Zastanów się, po co ćwiczysz i postaraj się znaleźć jakiś wewnętrzny powód. Taki, który będzie motywował Ciebie naprawdę. Ja mam taki sposób (może mało odkrywczy, ale działa), że zanim zaczynam ćwiczyć wizualizuję sobie to uczucie po ćwiczeniach. Dobre samopoczucie to dla mnie top motywacja, więc polecam!

2. Które ćwiczenia sprawiają Ci radość?

 

Może jest to taniec, długie spacery (tak, to też się liczy) albo zajęcia grupowe typu Pilates albo joga? A może lubisz różnorodność, szybko się nudzisz i chcesz uprawiać wiele sportów? Jeśli chcesz znaleźć motywację do ćwiczeń, znajdź najpierw ten rodzaj aktywności, który sprawi, że troszkę bardziej zachce Ci się wyjść z domu (albo odpalić video z ćwiczeniami). Jeśli chcesz utrzymać “motywację” i regularność na dłużej, musi to być coś, co chociaż trochę lubisz robić.

3. Przestań traktować ruch jako alternatywę dietę!

 

Ruch to ruch, a dieta to dieta. Jest wiele ciekawych podcastów dietetycznych, które polecam: Dietetyka Oparta na Faktach albo Food for Thought (po angielsku). I szczególnie polecam jeden odcinek o mitach związanych z ćwiczeniami i fitnessem (tutaj). Od samych ćwiczeń nie schudniemy. A więc chudniemy pod okiem dietetyka, a ruch usprawni nasze ciało i wpłynie na jego kształt i skład. Jeśli chcesz poczuć motywację do ćwiczeń, doceń ich dobroczynne działanie na Twoje ciało. Dawka dobrego ruchu zrelaksuje nasze głowy  i sprawi, że lepiej się będziemy czuć ze sobą.

4. Nie od razu Rzym zbudowano.

 

Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, zacznij od krótkich, delikatnych treningów. Daj sobie czas, a wtedy jest większa szansa, że znajdziesz motywację, żeby ćwiczyć regularnie. Nawet jeśli już długo ćwiczysz; będą dni, kiedy Twoje ciało może więcej, a czasami trzeba dać mu odpocząć. Respektuj czas, jakiego Twoje ciało potrzebuje, a na pewno odpłaci Ci lepszymi efektami:) Ja też daję sobie odpocząć (czasem nawet kilka dni do tygodnia i z większą radością wracam do ćwiczeń).

5. A jeśli nie motywacja to PLAN!

 

Tak, zaplanuj ćwiczenia tak jak planujesz inne czynność – zapisz w kalendarzu, w telefonie albo zwyczajnie zapisz się na zajęcia do studia. Zajęcia zazwyczaj przepadają, jeśli się nie pojawimy – dla mnie to jest duża motywacja! Inna dobra opcja to umówienie się z przyjaciółką – wtedy trudniej będzie Ci się wywinąć:)

6. Jakie jeszcze sposoby pomogą w znalezieniu motywacji do ćwiczeń? Ja mam małe sztuczki, które na mnie działają!

 

Czasami, kiedy naprawdę mi się nie chce, mówię sobie “poćwiczę tylko 10 minut”. Kiedy zaczynam, zazwyczaj szkoda mi kończyć po 10 min i tym sposobem często uda mi się poćwiczyć 30 albo 40 minut. Inny dobry  sposób, żeby znaleźć motywację do ćwiczeń to założenie stroju, który bardzo lubię. Tak, ładne ubranie sportowe mnie motywuje. A Tobie mogę polecić moje aktualnie ulubione marki: Moonholi i Oysho mają piękne sportowe ubrania. Również przed treningiem staram się nie jeść za dużo, bo inaczej trudno mi się ćwiczy i po treningu też nie czuję się najlepiej. A jeśli zjem za dużo i nie czuję się dobrze, zawsze mogę wybrać spacer – to też jest super ćwiczenie kario i kręgosłup też je uwielbia.

Mam nadzieję, że chociaż trochę Ci to pomoże. Pamiętaj, że będą trudniejsze dni i to też weź pod uwagę. Jeśli opuścisz ćwiczenia w ostatniej chwili i będziesz mieć zwyczajnego lenia to też jest czasami ok:-) 

Życzę Ci  wytrwałości i powodzenia w szukaniu tej idealnej dla Ciebie formy ruchu!

A na reformerze możesz ze mną ćwiczyć we wrocławiu –skontaktuj się ze mna!

Zapisz się do newslettera!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *