Oddech w Pilatesie cz. I
Na czym polega oddech w Pilatesie?
Jeśli kiedykolwiek miałaś styczność z Pilatesem, na pewno się zastanawiałaś, jaka jest różnica, kiedy bierzemy wdech, a kiedy wydech. Na czym tak naprawdę polega oddech w Pilatesie i czy jest on aż tak ważne?
Oddech w Platesie i ruch są ze sobą nierozerwalnie związane i jedno wpływa na drugie. Oddychanie usprawnia ruch, a ruch usprawnia oddychanie.
Zacznijmy od anatomii, żeby lepiej zrozumieć mechanizm oddechu i ruchu w Pilatesie.
Oddychanie to proces wymiany gazowej w organizmie. Pobieramy tlen z powietrza W tym procesie pobieramy tlen z powietrza, a wydychamy dwutlenek węgla.
Główny organ służący oddychaniu, czyli płuca, umieszczony jest w Klatce piersiowej. Ta żebrowa konstrukcja chroni płuca i serce i jest bardzo mocna. Żebra z tyłu przyczepione są do kręgów kręgosłupa piersiowego (12 kręgów). Dlatego ruchy kręgosłupa i oddech będą połączone w ćwiczeniach Pilates – to wynika z anatomii.
Jakich mięśni używamy podczas oddychania?
Wdech:
Przepona: można ją sobie wyobrazić jako trampolinę wyścielającą brzuch od górnej strony miednicy.
Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne
Wydech:
Mięśnie brzucha
Mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne
Mięśnie dna miednicy – zbiór mięśni wyścielających dolną część miednicy.
Rodzaje oddechu:
Oddychanie przeponowe:
Podczas wdechu przepona obniża się, klatka piersiowa się rozszerza i robi miejsce płucom. Wydech to powrót przepony do naturalnej pozycji i jest to proces pasywny.
Często nasz oddech jest spłycony i przez to mniej efektywny. Jeśli chcemy zwiększyć efektywność naszego oddechu, musimy dążyć do uzyskania oddechu trójwymiarowego – kierując go do przodu, boków i tyłu żeber.
Proponuję ten krótki filmik na YouTube, jeśli chcesz wiedzieć więcej oddychaniu przeponowym 3D.
(Dwa kolejne rodzaje to oddechu używany w ćwiczeniach Pilates)
Natężony wdech:
Wdech, który wykonujemy, kiedy chcemy maksymalnie zwiększyć objętość klatki piersiowej i kręgosłupa piersiowego.
Ten rodzaj wdechu możemy zastosować w ćwiczeniach, w których zginamy kręgosłup bocznie, np. mermaid albo sidebend (zgięcie boczne). Wtedy kierujemy oddech w tą jedną stronę płuc i żeber, które się rozszerzają.
Natężony wydech:
Odpowiednio, przy natężonym wydechu w Pilatesie zmniejszamy objętość klatki piersiowej i tej części kręgosłupa.
Podczas tego wydechu angażujemy dużo więcej mięśni: mięśnie dna miednicy, mięśnie brzucha (zwłaszcza skośne) i mięśnie umieszczone na plecach (najszerszy grzbietu, czworoboczny lędźwi) i po bokach klatki piersiowej (zębate przednie i tylne).
Dlaczego oddech w Pilatesie jest tak ważny?
- Ułatwia konkretne ruchy, zwłaszcza w niektórych ćwiczeniach, zwłaszcza kiedy ruszamy kręgosłupem, np. wygięcie kręgosłupa
- Możemy dzięki oddechowi zachować odpowiednią postawę ciała i ją kontrolować w niektórych ćwiczeniach, np. setka albo swimming.
Dalsza część o oddechu w kolejnym wpisie. Zapraszam również do przeczytania innego artykułu na blogu o korzyściach płynących z treningu Pilates – polepszenie oddechu jest z pewnością jednym z nich!