Pilates Mata,  Pilates Reformer

Oddech w Pilatesie cz. I

Na czym polega oddech w Pilatesie?

Jeśli kiedykolwiek miałaś styczność z Pilatesem, na pewno się zastanawiałaś, jaka jest różnica, kiedy bierzemy wdech, a kiedy wydech. Na czym tak naprawdę polega oddech w Pilatesie i czy jest on aż tak ważne?

Oddech w Platesie i ruch są ze sobą nierozerwalnie związane i jedno wpływa na drugie. Oddychanie usprawnia ruch, a ruch usprawnia oddychanie.

Zacznijmy od anatomii, żeby lepiej zrozumieć mechanizm oddechu i ruchu w Pilatesie.

Oddychanie to proces wymiany gazowej w organizmie. Pobieramy tlen z powietrza W tym procesie pobieramy tlen z powietrza, a wydychamy dwutlenek węgla.

Główny organ służący oddychaniu, czyli płuca, umieszczony jest w Klatce piersiowej. Ta żebrowa konstrukcja chroni płuca i serce i jest bardzo mocna. Żebra z tyłu przyczepione są do kręgów kręgosłupa piersiowego (12 kręgów). Dlatego ruchy kręgosłupa i oddech będą połączone w ćwiczeniach Pilates – to wynika z anatomii.

Klatka piersiowa - widok z przodu
Klatka piersiowa - widok od tyłu

Jakich mięśni używamy podczas oddychania?

Wdech:

Przepona: można ją sobie wyobrazić jako trampolinę wyścielającą brzuch od górnej strony miednicy.

Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne

Wydech:

Mięśnie brzucha

Mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne

Mięśnie dna miednicy – zbiór mięśni wyścielających dolną część miednicy.

Rodzaje oddechu:

Oddychanie przeponowe:

Podczas wdechu przepona obniża się, klatka piersiowa się rozszerza i robi miejsce płucom. Wydech to powrót przepony do naturalnej pozycji i jest to proces pasywny.

Często nasz oddech jest spłycony i przez to mniej efektywny. Jeśli chcemy zwiększyć efektywność naszego oddechu, musimy dążyć do uzyskania oddechu trójwymiarowego – kierując go do przodu, boków i tyłu żeber.

Proponuję ten krótki filmik na YouTube, jeśli chcesz wiedzieć więcej oddychaniu przeponowym 3D.

 

(Dwa kolejne rodzaje to oddechu używany w ćwiczeniach Pilates)

Natężony wdech:

Wdech, który wykonujemy, kiedy chcemy maksymalnie zwiększyć objętość klatki piersiowej i kręgosłupa piersiowego. 

Ten rodzaj wdechu możemy zastosować w ćwiczeniach, w których zginamy kręgosłup bocznie, np. mermaid albo sidebend (zgięcie boczne). Wtedy kierujemy oddech w tą jedną stronę płuc i żeber, które się rozszerzają.

Natężony wydech:

Odpowiednio, przy natężonym wydechu w Pilatesie zmniejszamy objętość klatki piersiowej i tej części kręgosłupa.

Podczas tego wydechu angażujemy dużo więcej mięśni: mięśnie dna miednicy, mięśnie brzucha (zwłaszcza skośne) i mięśnie umieszczone na plecach (najszerszy grzbietu, czworoboczny lędźwi) i po bokach klatki piersiowej (zębate przednie i tylne).

Dlaczego oddech w Pilatesie jest tak ważny?

  • Ułatwia konkretne ruchy, zwłaszcza w niektórych ćwiczeniach, zwłaszcza kiedy ruszamy kręgosłupem, np. wygięcie kręgosłupa
  • Możemy dzięki oddechowi zachować odpowiednią postawę ciała i ją kontrolować w niektórych ćwiczeniach, np. setka albo swimming.

Dalsza część o oddechu w kolejnym wpisie. Zapraszam również do przeczytania innego artykułu na blogu o korzyściach płynących z treningu Pilates – polepszenie oddechu jest z pewnością jednym z nich!

Zapisz się do newslettera!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *