Pilates dla biegaczy
Pilates Mata,  Pilates Reformer,  Pilates sprzęt

Pilates dla biegacza. Pięć wskazówek, jak ćwiczyć!

Bieganie jest tak popularne, że chyba nie znam nikogo, kto chociaż sporadycznie nie wybiera się czasem do pobliskiego parku na szybki jogging. Ale też wiele osób wznosi swoją biegową przygodę na kolejne poziomy i zaczyna poważne biegowe treningi, np. do maratonów.

Jak w każdym sporcie, urazy w bieganiu są powszechne, a skutki mogą być widoczne dopiero po latach. Dlatego bardzo chcę wszystkim biegaczom podsunąć kilka Pilatesowych pomysłów, co zrobić, żebyś mógł się cieszyć bieganiem bez kontuzji w przyszłości.

W tym wpisie przedstawiam Pilates dla biegaczy. Znajdziesz tu pięć wskazówek, jak ćwiczyć, żeby trening był bardziej efektywny i jak uniknąć kontuzji w przyszłości!

  1. Wzmacniaj stopy i stawy skokowe

Kiedy biegasz, Twoje stopy przejmują bardzo duży ciężar i tym samym możesz przeciążyć łatwo stawy skokowe. Im stopy będą mocniejsze i miały większy zakres ruchu, tym lepiej będą amortyzować nacisk. Dzięki temu będziesz lepiej chronić swoje kolana, bo przecież Twoje ciało to całość i wszystko jest ze sobą powiązane. Słabe stopy sprawią, że kolana będą bardziej obciążone. Dlatego wzmacniaj stopy, żeby odciążyć kolana. W Pilatesie jest sporo ćwiczeń na wzmocnienie stóp, zwłaszcza na reformerze, ale możesz je też wykonać na macie. Poniżej krótki filmik z ćwiczeniami Pilates dla biegaczy koncentrującymi się na stopach!

2. Trenuj tylną część ud i biodra

 

Jeśli jesteś biegaczem, powinieneś robić te ćwiczenia Pilates regularnie.

Podczas biegania, podobnie jak chodzenia, głównie pracują nasze mięśnie czworogłowe (przód uda). W konsekwencji nasza przednia część ud i bioder jest bardziej napięta, a tył słaby. Jeśli chcesz temu przeciwdziałać, wzmacniaj tylną część ud i biodra. Poniżej kilka ćwiczeń, które pomogą Ci wzmocnić biodra i tylną część ud.

3. Pracuj nad górnymi partiami ciała.

To się może wydawać przeciwintuicyjne, ale chodzi o to, że najmocniejsze ciało to takie, które jest rozwinięte w każdej swojej części. 

A w Pilatesie chodzi o równomierne wzmocnienie całego ciała, bo przecież nie dzielimy się na górę i dół, ale raczej jesteśmy spójną całością. Kiedy się ruszasz, pracuje całe ciało. Bieganie kładzie nacisk na dolne partie ciała, dlatego wzmocnienie pleców, ramion i całego “core” będzie idealne, jeśli biegasz.

4. Ćwicz we wszystkich płaszczyznach.

 

Kiedy biegasz, główny ruch wykonujesz  w płaszczyźnie strzałkowej (ruch przód-tył), podobnie jak przy chodzeniu.

Dlatego, jeśli tylko biegasz, wszystkie mięśnie, które pracują w innych płaszczyznach (czołowej i poprzecznej), bezwiednie zaniedbujesz. 

A w Pilatesie chcemy poruszać nasze ciało we wszystkich możliwych płaszczyznach. Dzięki temu pozwalamy na równomierny rozwój wszystkich mięśni i utrzymywanie ciała w równowadze.

W Pilatesie jest wiele ćwiczeń, które będą dla Ciebie idealne, jeśli biegasz, bo w wiele z nich robimy w różnych płaszczyznach, dlatego Pilates będzie dobrym wyborem dla każdego biegacza. 

5. Wzmacniaj “core”

Kolejna wskazówka jako element Pilatesu dla biegacza będzie przydatna dla wszystkich, którzy uprawiają jakikolwiek sport. Silne centrum powinno być aktywne, kiedy uprawiasz kick-boxing, wspinasz się lub grasz w piłkę. Dzięki temu nie obciążasz tak bardzo kolan czy stóp, bo Twoje ciało jest silne i aktywne od środka, kiedy biegasz. Chronisz wtedy kręgosłup i stawy kolanowe.

Każda forma Pilatesu buduje silne centrum, więc mata i ćwiczenia na sprzętach na pewno pomogą w bardziej efektywnym treningu.

A jeśli chcesz wiedzieć, jakie korzyści przynosi Pilates, o tym już pisałam tutaj.

I jeszcze kilka drobnych wskazówek dla biegaczy:

 

  • Pamiętaj o dobrze dobranych butach. Zgodnie z najnowszymi badaniami, szerokie buty dostosowane do kształtu stopy są najlepsze, żeby uniknąć kontuzji. Firma Vivobarefoot ma szeroki wybór, nie tylko dla biegaczy.
  • Rozgrzewka – pamiętaj, żeby robić przed bieganiem. Rozrusza stawy i psychiczne przygotuje Twój organizm do wysiłku
  • Rozciąganie – po biegu; pomoże Ci się zrelaksować i pozwoli organizmowi na powrót do naturalnego stanu; uspokoi ciało i rozciagnie spięte mięśnie.

Pamiętaj, też, rozciąganie to nie to samo co mobilność, a o tym innym razem:-)

Zapisz się do newslettera!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *