Pilates Mata,  Pilates Reformer,  Pilates sprzęt

Oddech w ćwiczeniach Pilates cz.II

W poprzednim wpisie o oddechu w Pilatesie nie wyczerpałam tematu. Dlatego dzisiaj ciąg dalszy!

Tym razem opowiem Ci o tym, jak działa oddech w ćwiczeniach Pilates i jak możemy nim kierować, żeby współgrał z ruchem. 

Zanim zacznę wchodzić w szczegóły, chciałabym Cię zachęcić do odkrywania na własnym ciele, jak oddech działa na Twoje ciało w ćwiczeniach. Zwróć uwagę na to, kiedy ruch jest łatwiejszy, a kiedy utrudniony ze względu na oddech.

Mnie anatomia zawsze fascynowała i bardzo podobało mi się, że mogłam znaleźć przyczynę i skutek “robisz tak i dzieje się tak”. Ale im dłużej pracuję z klientkami i im bardziej sama odkrywam Pilates i inne formy ruchu, tym bardziej widzę, jak złożonymi organizmami jesteśmy. Nie zawsze można dostać jednoznaczną odpowiedź na pytanie: “kiedy powinnam wziąć wdech, a kiedy wydech”.

Oczywiście, zwłaszcza na lekcjach grupowych, kieruję się ogólnymi zasadami przy dawaniu instrukcji o oddechu w ćwiczeniach Pilates. Pamiętaj jednak, że to nie znaczy, że nie możesz sama eksplorować zachowania własnego ciała. 

Jak możemy podczas ćwiczeń rozpoznać nieprawidłowość oddechu wzrokowo?

“Rozkloszowana” klatka piersiowa – często występuje, kiedy oddychanie przeponowe jest słabe lub przy sztywności odcinka piersiowego kręgosłupa. Wiele ćwiczeń w Pilatesie ma na celu zwiększenie ruchomości tego odcinka kręgosłupa.

 

Pogłębione zgięcie kręgosłupa piersiowego z powodu nieprawidłowej postawy:

 

Inne problemy przy nieprawidłowym oddechu

Brak połączenia pomiędzy żebrami i biodrami, często przez słabe mięśnie “core” (dno miednicy, mięśnie brzucha, mięśnie na plecach) 

Zbyt duże zaangażowanie mięśni (np, zaciskanie szczęki albo mięśni w okolicach karku, zazwyczaj kompensując słabsze mięśnie core potrzebne przy ćwiczeniach)

Zobaczmy teraz, jak dokładnie działa ten mechanizm przy konkretnych ćwiczeniach Pilates:

Oddech ułatwia ruch, a ruch ułatwia oddech

Wygięcie kręgosłupa w części piersiowej, np swan. Oddychamy do przedniej części ciała, co powoduje większy zakres tego ruchu. I odwrotnie – kiedy wyginamy kręgosłup, łatwiej jest ukierunkować oddech do przodu ciała.

Oddech stabilizuje ciało

Setka: ruch rąk wychodzi z barków, reszta ciała pozostaje nieruchoma.

Kiedy chcemy, żeby kręgosłup pozostawał w pozycji neutralnej przy ruchu w biodrach – ramiona pozostają nieruchome.

Zgięcie w biodrachwdech pomaga utrzymać kręgosłup nieruchomo w pozycji neutralnej.

Wyprost biodrawydech pomaga utrzymać kręgosłup nieruchomo, w pozycji neutralnej.

Ruch łopatek a oddech:

Przy wdechu – łatwiej przesunąć łopatki w górę (wzruszanie ramionami do góry).

Przy wydechu – łatwiej opuścić łopatki (opuszczenie ramion z do pozycji wyjściowej).

Możemy użyć tego mechanizmu, żeby utrudnić ten ruch przy ćwiczeniu, żeby wzmocnić mięśnie brzucha, np. przesunąć łopatki w górę z wydechem.

Oczywiście w Pilatesie chcemy poprawić naszą postawę po to, żeby oddech był bardziej efektywny. Taki oddech dostarcza wystarczającą ilość tlenu do naszych organów.

Mam nadzieję, że widzisz teraz, w jaki sposób Pilates poprawia naszą postawę nie tylko w celach estetycznych, ale także funkcjonalnych. Ruchomy kręgosłup pozwala na pełniejszy oddech, na czym korzystają wszystkie Twoje organy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej z naukowego punktu widzenia o oddechu, polecam również ten odcinek pilatesowego podcastu o oddechu (po angielsku). 

Zapisz się do newslettera!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *